Skip to main content

Geleneksel fatura düzenleme yöntemlerinin yerini, hızlı, güvenli ve çevre dostu bir alternatif almış durumda: E fatura. Türkiye’deki işletmeler için önemli bir gelişme olan E fatura, hem iş süreçlerini kolaylaştırıyor hem de çevre üzerinde olumlu etkiler yaratıyor. Ancak, E fatura kullanıcıları için bazı önemli sorumluluklar ve işlemler de beraberinde geliyor. İşte bu makalede, E fatura mükellef sorgulama süreci hakkında detaylı bilgiler sunarak, bu elektronik faturalama sisteminin nasıl kullanılması gerektiğini anlatacağız.

E Fatura Mükellef Sorgulama Nedir?

E fatura mükellef sorgulama, Türkiye’deki işletmelerin ve bireylerin, E fatura mükellefiyetlerini doğrulama ve takip etme işlemidir.

E Fatura Mükellef Sorgulama Nasıl Yapılır?

E fatura mükellef sorgulama işlemi oldukça basittir ve online olarak gerçekleştirilebilir. İşte adımlar:

  • Gelir İdaresi Sorgu Sayfasına Giriş : E fatura mükellef sorgulama işlemine başlamak için aşağıdaki resmi web sitesine giriş yapın.
  • VKN/TCKN yazılı alana, şirketin vergi numarasını veya şahıs şirketi ise Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını yazın. https://ebelge.gib.gov.tr/efaturakayitlikullanicilar.html
  • Güvenlik Kodu: Sorgulama güvenliği için belirtilen güvenlik kodunu girin.
  • Sorgulama Butonuna Tıklayın: Gerekli bilgileri girdikten sonra, “Ara” butonuna tıklayarak sorgulama işlemini başlatın.
  • Sonuçları Kontrol Edin: Sorgulama sonucunu görüntüleyin. Sonuçlar, size sorguladığınız firmanın kayıtlı olup olmadığını gösterecektir.

E fatura entegratörleri ile çalışan bir şirketiniz var ise, fatura hazırlarken, vergi numarası girdiğinizde, otomatik olarak faturanızı e fatura veya e arşiv fatura şeklinde düzenleyecektir. Ancak bazen oluşabilen hatalara karşın, kontrol etmek isterseniz, yukarda yazılı siteye girerek ve bahsettiğimiz adımları uygulayarak tedbirinizi alabilirsiniz.