Skip to main content

Mali Müşavir Ücret Tarifesi

Bugünkü yazımızın içeriği mali müşavirlerin ücretlerinin nasıl belirlendiği ve kalem kalem ücretlerin ne olduğunu nasıl öğrenebileceğiniz hakkında olacak.

Öncelikle mali müşavirler de avukatlar gibi bir asgari ücret tarifesine uymakla yükümlüler. Eğer bu tarifeye uygun ücretlendirme ve tahsilat yapmazlarsa disiplin cezalarıyla karşı karşıya kalmaktadırlar.

Ücretler belirlenirken, mali müşavir odaları bir sonraki yılın ücret tarifesini belirlemek için çalışmalarına Eylül ayında başlar, Ekim ayında üzerinde çalıştıkları tarifeleri Geçici Kurula gönderirler. Gönderilen tarife ülkenin bölgelerine göre değişkenlik gösterecek şekilde, düzenlenerek Kasım ayının son gününe kadar Bakanlığa gönderilir. Bakanlık ise lüzumlu düzenlemeleri yaptıktan sonra Resmi Gazete yayını ile tarifeyi duyurur. Tarifeler hazırlanırken Serbest muhasebecilere, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlere ve Yeminli Mali Müşavirlere ayrı ayrı dikkat gösterilerek hazırlanır.

Bu konuyu takip edebileceğiniz, sayfalar İstanbul için İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nın tarife sayfası ve Maliye Bakanlığı’nın da aynı şekilde Resmi Gazete yayımını bildirdiği sayfalardır.

İçinde olduğumuz yılın genellikle son haftası yayınlanan ücret tarifesi, bir sonraki yılın başında yani örneğin 01 Ocak 2023 tarihinde yürürlüğe girecek şekilde yayınlanır.

Tarifeyi incelerken dikkat etmeniz gereken konular:

  1. Şirketinizin türü: Şirket türüne göre işletme defteri, limited şirket, anonim şirket gibi defter tutma ücretleri değişkenlik göstermektedir.
  2. İşçi sayısı: Şirketinizdeki işçi sayısı da aynı şekilde ücret tarifesinde değişikliğe sebep olabilecek parametrelerden bir diğeridir.
  3. Şehir: Eğer ilgili odanın yayınladığı tarifeyi inceliyorsanız, zaten şehrinize uygun rakamlarla karşılaşacaksınız. Ancak incelediğiniz tarife Maliye Bakanlığı tarifesi ise, şehirler grup grup ayrılmış olarak karşınıza çıkacaktır. 4 gruba ayrılmış olan şehirlerden hangi şehirde olduğunuzu tarifenin en altındaki şehir grupları içinden tespit edebilirsiniz. Örneğin son yayınlanan tarifeye göre Adana, Ankara, Balıkesir, Bursa, Denizli gibi şehirler 1.grupta (yani ücretleri diğer şehirlere göre daha yüksek), Aydın, Bolu, Çanakkale gibi şehirler ise 2.grupta bulunmaktaydı.
  4. Hizmetin verildiği yer: Meslek mensubu mali müşavir, size hizmeti iş yerinizde mi sunuyor yoksa dışardan mı işlerinizi takip ediyor? Eğer iş yerinizde hizmet sunuluyorsa tarifede sizin ücretinize tekabül eden ücreti %25 daha fazlasıyla hesaplamalısınız.
  5. Dış ticaret işlemleriniz varsa yine ücretinize %10 ilave ücret uygulanacaktır.

Genel olarak SMMM ücret tarifesi ile ilgili ayrıntılar bu şekilde olup, 2023 yılı ücretleri ile ilgili yukardaki bilgilere dayanarak şirketinizin ne kadar ödeme yapabileceğini tespit etmek için Resmi Gazetede yayınlanan ücret tarifesine 
veya İstanbul’daki ücret uygulamasını sunan İSMMMO ücret tarifesine buradan ulaşabilirsiniz.

Ahmet Faruk Altındaş Mali Müşavirlik Bürosu olarak merak ettiğiniz, öğrenmek istediğiniz, işinize yön verecek önemli konularda size yardımcı olabiliriz. Daha fazla detay ve ücretsiz ön danışmanlık hizmetimizden yararlanmak için , iletişim sayfamızdaki bilgileri kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.