Skip to main content

Merhaba bugün şahıs şirketini nasıl kuracağımızı görsel olarak adım adım size izah etmeye çalışacağım. Zannedildiğinin aksine bir şahıs şirketi kurmak şu an çok kolay. Aşama aşama şirketi kendiniz kurmak isterseniz neler yapmanız gerektiğini ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini sizlere yazacağım. Fakat bundan önce şahıs şirketi kurmanın şartları hakkındaki yazımı okumanızı ve temel bilgilere sahip olmanızı öneriyorum. Şahıs şirketi kuruluşu.

Öncelikle iki yöntem ile şirket kurma sayfasını açabilirsiniz. 1.si E-devlete giriş yapıp arama bölümüne E Devlet Gerçek Kişiler İçin Vergi Dairelerince “Mükellefiyet Tesis Edilmesi (İşe Başlama Bildirim Talebi) yazdığınızda uygulamaya gidebilirsiniz. 2.si interaktif vergi dairesine e devlet şifreniz ile giriş yaparak yukardaki arama bölümüne işe başlama yazarak aşağıdaki sayfaya ulaşabilirsiniz. Diğer yazımda belirttiğim üzere kira bilgileri, faaliyet kodu ve gerçek usul-basit usul seçimini yapmış olmanız gerekmektedir. Bu noktadan sonra sayfayı açtığınızda karşınıza bu ekran gelecektir. Sizden adres bilginizi talep eden bölümden adresinizi aşama aşama il ilçe sokak ve kapı numarası bilgilerini yazarak kaydetmelisiniz. Daha sonra 6 haneli faaliyet kodunuzu da faaliyet ekle bölümünden ekleyip kaydetmelisiniz. Bu aşamada aşağıda vergi dairesi müdürlüğünüzün neresi olduğu belli olacaktır. İleri dediğinizde 2.kısıma geçeceksiniz.

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur

2.kısımda karşınıza böyle bir sayfa gelecektir.

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur

Burada size işyerini açtığınız an işçi çalıştırıp çalıştırmayacağınız ve kira bilgileri sorulmaktadır. Evet hayır işaretlerini vermelisiniz. Eğer işyeri size ait değil ise sizden mal sahibi bilgilerinizi mal sahibinizin TC kimlik numarasını, ödemenin yıllık mı aylık mı olacağını ve net brüt ne kadar ödeme yapılacağı bilgilerini isteyecektir. Bunları da yazdıktan sonra ileri dediğinizde 3.kısıma geçiş yapacaksınız.

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur

3.kısımda size tabi olacağınız usul sorulacaktır. Bu konu ayrıntılı bir konu olmakla birlikte, bilgi sahibi olmanız için şahıs şirketi kurmanın şartları hakkında yazımın içeriğinde gereken ayrıntıları anlattım. Ancak yine de bu konuda ikilemde kalırsanız iletişim bilgilerinden bana ulaşarak ücretsiz olarak danışabilirsiniz. Seçimi yaptıktan sonra ileri dediğinizde 4. Kısıma geçeceksiniz.

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur

Bu kısımda ise işe başlama tarihiniz size sorulacaktır. İşe başlama tarihinizin mutlaka kira kontratı başlangıç tarihiyle örtüşmesi gerekmektedir ve 10 günlük süreyi geçirmemelisiniz. Örneğin işe başlamanıza işaret eden kira kontratınızın tarihi 01.12.2022 ancak size işe başlamayı 20.12.2022 tarihinde bildirirseniz,10 günlük süreyi kaçırmış olursunuz ve 1.derece özel usulsüzlük cezası alırsınız. İşe başladığınız tarihi işaretleyip ileri dediğinizde 5.sayfa ile karşılaşacaksınız.

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur

5.kısımda elektronik tebligatınızın aktif olması ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Artık vergi dairesi size tebligat yapacağı zaman kanun kapsamında elektronik ortamdan interaktif vergi dairenize tebligatlarını gönderebilmektedir. Bu sisteme dahil olmak zorunludur. Burada dahil olmak istiyor musunuz sorusunu kısa mesaj ve e posta kutucuklarını işaretleyip kesinlikle kullandığınız cep telefonu ve mail adreslerini aşağıda yazmalısınız. En altta ise tüm bilgileri doldurduktan sonra uyarıyı okudum kabul ediyorum işaretleyip ileri dediğinizde sizin telefonunuza Gelir İdaresi üzerinden bir kod gelecektir. Bu kodu girip onayladığınızda açılışınızı bildirmiş oldunuz. Bundan sonrası için beyannamelerinizin verilebilmesi amacıyla bir mali müşavir ile çalışmanız gerekecektir.

Ahmet Faruk Altındaş Mali Müşavirlik Bürosu olarak merak ettiğiniz, öğrenmek istediğiniz, işinize yön verecek önemli konularda size yardımcı olabiliriz. Daha fazla detay ve ücretsiz ön danışmanlık hizmetimizden yararlanmak için iletişim sayfamızdaki bilgileri kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.