Skip to main content

Şahıs Şirketi Kurmak

Merhaba bugün şahıs şirketi kuruluşunu yapmadan önce bilmeniz gerekenler hakkında genel bir bilgilendirme yapacağım.  Şahıs şirketinizi kendiniz de kurabilirsiniz, ancak bu işlemi yapmadan önce bilmeniz gereken konular var.

Burada ilk olarak geçerli bir kira kontratına sahip olmanız (eğer tapu sahibi değilseniz), faaliyet göstereceğiniz alan ile ilgili nace kodunuzu belirlemiş olmanız gerekiyor. NACE kodu 6 hanelidir ve faaliyet göstereceğiniz alan hakkında vergi dairesine bilgi verir.

https://bilgibankasi.ito.org.tr/tr/bilgi-bankasi/nace-kodu-arama

Bu linkten faaliyetiniz ile ilgili kısaca arama yapabilirsiniz. Örneğin tarım yazıp arama yaptığınızda tarımla ilişkili nace kodları karşınıza gelecektir ve siz de bunlardan size en uygun olan 6 rakamdan oluşan nace kodunu tespit edebileceksiniz.

Kira bilgilerinizin ve faaliyet kodunuzun belirlemiş olduğunuzu varsayarak. Diğer bir aşama olan gerçek usul mü olacaksınız basit usul mü sorusuna cevap arayalım

Basit Usule Tabii Olmanın Genel ve özel şartları bulunmaktadır. Şartlar şu şekildedir:
-Bilfiil kendi işinde bulunmak veya çalışmak (yardımcı işçilerin ve çırakların kullanılması durumu, hastalık, yaşlılık, askerlik, seyahat veya tutuklu hükümlü olmak cinsinden mecburiyet gerektiren işinden ayrı kalma durumları nedeniyle geçici olarak bilfiil işinin başında bulunmamak bu şartı bozmayacaktır)

-İşyeri mülkiyeti size ait ise emsal kira bedeli, kiralanarak işyerini edindiyseniz yıllık kira bedeli toplamı;

Büyükşehir belediye sınırları içerisinde yer alan bölgelerde 2023 yılı için 35.000 Türk Lirasını aşmamalı.

Diğer bölgelerde yani büyükşehir belediye sınırları dışında kalan bölgelerde 2023 yılı için 22.000 Türk Lirasını aşmamalı.

Burada eğer işyeriniz size ait olacaksa emsal kira bedelinin nasıl hesaplanacağını da hızlıca anlatalım. Emsal kira bedeli, kiraya verilen mülk için emlak vergisi değerinin %5’ine karşılık gelmek zorundadır. Örneğin emlak vergisi değeri 1.000.000(birmilyon) Türk Lirası olan bir gayrimenkul için emsal kira bedeli 50.000(ellibin) Türk Lirası olacaktır.

-Bir diğer şart ise mesleki,ticari veya zirai faaliyetleriniz sebebiyle gerçek usulde gelir vergisine tabi olmamaktır. Yani sizin gerçek usulde vergiye tabi olduğunuz başka bir alanın bulunmaması gerekmektedir.

– Satın aldığınız malları olduğu gibi veya işleyerek satacaksanız yıllık alımınız 440.000 Türk Lirasını ve satışınız ise 700.000 Türk Lirasını geçmemeli. Eğer alım satım dışı işlerle uğraşacaksanız da bu rakamlar 220.000 Türk Lirasını geçmemelidir.

Burada yazılı rakam ve hadlerin 2023 yılına ait olduğunu unutmayın lütfen, bu rakamlar her yıl güncellenmektedir. Evet bu yorucu ve sıkıntılı konu ile uğraşmanın size keyif vermediğini tahmin edebiliyorum. Eğer isterseniz konuyu doğrudan iletişim bilgilerimden bana ulaşarak da ücretsiz olarak danışabilirsiniz.

Ahmet Faruk Altındaş Mali Müşavirlik Bürosu olarak merak ettiğiniz, öğrenmek istediğiniz, işinize yön verecek önemli konularda size yardımcı olabiliriz. Daha fazla detay ve ücretsiz ön danışmanlık hizmetimizden yararlanmak için , iletişim sayfamızdaki bilgileri kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.