Skip to main content

Bugünkü yazımızda İhracat işlemleri ile ilgili önemli bir ayrıntıyı ele alacağız: İhracatta Gümrük Çıkış Beyannamesi.  Gümrük çıkış beyannamesini elimize aldığımızda sağ üst köşede, ortasında EX yazısı (export) bulunan uzun bir sayı göreceğiz.

Yani  ………EX……… şeklindeki bu içeriğin önemi nedir? Öncelikle bu belgeyi verilen bu GÇB numarası sayesinde ihraç olunan ürünün intaç tarihini bulma şansımız mevcuttur. GÇB üzerinde yazan tarih veya ihracat faturasında yazan tarih bizim için önemli değildir, ihracatın hangi tarih ile yasal defter kayıtlarına geçeceğini, hangi günün kurunu alacağını belirleyen unsur intaç tarihidir .

Şimdi gelelim, intaç tarihini nasıl sorgulayacağımız konusuna. Aslında bu konu çok basit.  Google’a beyanname sorgulama yazarak karşınıza çıkan ilk siteye giriş yapın:

Gümrük Çıkış Beyannamesi

Karşınıza bu ekran gelecektir. Bu ekranda …….EX…..şeklindeki bilgiyi Beyanname Numarası yazan bölüme yazdıktan sonra, aşağıda çıkan güvenlik kodunu yanıtlayın ve sorgula butonuna tıklayın. Ekranda beyannamenin işlemlerinin tamamlanıp tamamlanmadığı, eğer tamamlandı ise hangi tarihte tamamlandığı bilgisini göreceksiniz. Eğer siz beyannamenin kapandığını düşünüyorsanız ve beyannamenin işlemleri tamamlanmamış görünüyor ise gümrük müşaviriniz ile görüşmenizin ve durumu bildirmenizin faydası olacaktır. 

Gümrük çıkış beyannamesi veya ETGB için mantık aynı şekilde çalışır, kapanma tarihine göre ilgili çıkışın kayıtları yasal defterlere alınır, o tarihin bir önceki günündeki Merkez Bankası döviz alım kuru kayıtlara geçirilir.

Bir diğer yazım olan KDV Tevkifatı hakkındaki yazımı okumak isterseniz bağlantıya tıklayabilirsiniz. Gümrük çıkış beyannameleri hususunda veya başka konularda, konuşmak, danışmak, fikir telakkisinde bulunmak isterseniz, Fatih İstanbul’daki mali müşavirlik büromda sizi ağırlamaktan memnuniyet duyarım. Dilediğiniz zaman iletişim bilgileri bölümünden mail atabilir, arayabilir veya yazabilirsiniz. Limited Şirketi KuruluşuŞahıs Şirketi Kuruluşuİkamet İzni , Çalışma İzni , Yatırımcı için Türk Vatandaşlığı ve tüm Resmi Muhasebe işlemleriniz veya başka bir karmaşık konuda görüşmek dileğiyle saygı ve sevgilerimle yazımı sonlandırmaktayım.