Skip to main content

Aksaray, Fatih, İstanbul

Merhaba

Başlıktan da anlaşılacağı üzere, bugünkü yazımızda, doğrudan bölgemizde bulunan mali müşavirlerin hangi konularla ilgilendiğini, hangi konularla daha fazla çalışmalar yaptığını ve bölgemizde mali müşavirliğin nasıl bir işleyişe sahip olduğu hakkında genel olarak bir bilgilendirme yapmaya çalışacağım. Mali Müşavir Aksaray, Fatih, İstanbul.

Öncelikle, mali müşavirlik mesleğinin temelinde gerektirdiği konular bölge fark etmeksizin her yerde geçerli olduğu gibi burada da geçerlidir. Temel gereklilikleri tekrar etmemek adına, mali müşavir nedir adlı yazıma tıklayarak buradan ulaşabilirsiniz. Özel anlamda, mali müşavir olarak AKSARAY/ FATİH/ İSTANBUL  bölgesinde bağımsız faaliyette bulunmak, yabancıların işlemlerine hakim olmayı gerektiriyor. Bölgemizde iyi bir mali müşavirin, yabancıların gündelik yaşamlarını ilgilendiren ikamet izni işlemlerinden, çalışma izni işlemlerinden makul seviyede anlaması gerekmektedir. Bilfiil bu sahada faaliyet göstermese dahi, bu sahadaki problemlerin çözümü konusunda destekleyici rolü büyük önem taşımaktadır. Çünkü, Türkiye’de mukim şirket yetkililerinin gündelik yaşamlarını doğru şekilde organize edebilmeleri ticari hayatlarını tesis edebilmelerinin ön şartıdır. Ülkemizde son dönemde değişen ve dönüşen ikamet izni şartları ile ilgili net bilgiler verilmeli, bununla birlikte çalışma izninin koşullarını da aynı şekilde eğer şirket yetkilisi olacak kişiler Türkiye’de mukim olacaklar ise ayrıntılarıyla anlatmalıdır.

Bölgemizde genel olarak dış ticaret işlemlerinin (ithalat, ihracat, transit ticaret gibi) diğer ilçelere kıyasla yoğun olduğu rahatlıkla söylenebilir. Bu noktada, gümrük beyannameleri hakkında bilgi sahibi, ürün kalem listelerini, transit beyannameleri okuyabilen, KDV iadesi ile ilgili şayet şartlar oluşmuş ise yönlendirici, gerektiğinde doğrudan vergi ve SGK borcu mahsubuna yönelik işlemlere hakim bir şekilde müşterisini aydınlatabilen bir mali müşavir olması gerekmektedir. Aksi taktirde mükelleflerin vergisel planlamalarında zincirleme şekilde hatalar ortaya çıkabilmekte, bir kısmı hayati olduğundan iş planı bünyesinde geri dönüşü imkansız hale gelebilmektedir.

Kısacası AKSARAY/ FATİH/ İSTANBUL bölgesinde mali müşavirlik yapmak isteyen bir meslek mensubunun, bölgedeki yabancı yoğunluğu nedeniyle, yabancılara dönük, günlük işlemler ve şirket işlemleri hakkında daha detaylı bilgi sahibi olurlarsa ortaya mükellef ve mali müşavir açısından verimli bir çalışma ortamı çıkacaktır.

Bölgemiz olan AKSARAY, FATİH, İSTANBUL bölgesinde mali müşavirlik yapmak hakkında mümkün olduğunca ayrıntılı bilgiler vermeye çalıştığım yazımı sonlandırırken,

Ahmet Faruk Altındaş Mali Müşavirlik Bürosu olarak merak ettiğiniz, öğrenmek istediğiniz, işinize yön verecek önemli konularda size yardımcı olabiliriz. Daha fazla detay ve ücretsiz ön danışmanlık hizmetimizden yararlanmak için , iletişim sayfamızdaki bilgileri kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.