Skip to main content

 

Şahıs Şirketi Kuruluş Maliyeti

Merhaba

Yine önemli bir konu hakkında sizlere kısa ve net bilgiler vermeye çalışacağım. Şahıs şirketi kurmanın maliyeti var mıdır ve varsa ne kadardır?

Türkiye’de şahıs şirketi olarak bilinen şirketleri kendiniz e devlet üzerinden kurabilirsiniz. Bunun için kira kontratı (eğer varsa  üzerinize tapu da geçerli olacaktır), faaliyet göstereceğiniz alanın kesin olarak ne olacağı (6 haneli NACE KODU), basit usul mü yoksa gerçek usulü mü tercih edeceğiniz netleşmiş ise, adım adım nasıl şirket kuracağınızı gösteren yazımdan faydalanabilirsiniz. Aynı şekilde yukarda saydığım şartların ne olduğunu ve bu konularda nasıl karar verebileceğinizi tam olarak bilmiyorsanız da bu şartları anlattığım yazımı okuyarak değerlendirme yapabilir, ücretsiz olarak beni arayıp konuyla ilgili bilgi alabilirsiniz.

Söylediğim gibi, şahıs şirketi kurmanın herhangi bir maliyeti yoktur. Ancak şirketi kurduktan sonra, tabi olduğunuz sektörün gereklilikleri nedeniyle elektronik imza almanız gerekirse,(şahıs şirketi ile kuryelik yapmak gibi), bu bir maliyet sayılabilir. Yine noterden şahsınıza ait bir imza beyannamesi alıp vergi dairesine bildirmek gerekecektir. Bununla birlikte şirketinizin beyannamelerini verebilmeniz için bir mali müşavirle anlaşmalı ve ona yine noterden genel muhasebe işlemleri ile ilgili bir vekalet çıkarmanız gerekebilir.

Yabancıların şahıs şirketi kuruluşları için de öncelikle potansiyel vergi kimlik numarası alınmalı, yalnızca pasaport var ise, farklı bir süreç izlenecek olup, ikamet izni yani 99 ile başlayan yabancı kimlik numarası var ise bu numara üzerinden e devlet şifresi alınmalı, yine e devlete giriş yaparak kalan işlemler yukarda anlatıldığı şekilde yapıldığında bir sorun kalmayacaktır.

Kısaca şahıs şirketi kurmak istediğinizde, noterde yapılacak birkaç işlem veya eğer gerekirse elektronik imza almak dışında, şahıs şirketi kurmanın bir maliyeti yoktur. Elbette yukarda saydığım birkaç karmaşık konu hakkında düşünmeyi saymazsak : )

Ahmet Faruk Altındaş Mali Müşavirlik Bürosu olarak merak ettiğiniz, öğrenmek istediğiniz, işinize yön verecek önemli konularda size yardımcı olabiliriz. Daha fazla detay ve ücretsiz ön danışmanlık hizmetimizden yararlanmak için, iletişim sayfamızdaki bilgileri kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.