Skip to main content

Bir sigortalı çalıştırmaya başlamadan önce, ilk kez resmi sigortalı çalıştıracaksak, öncelikle bir sigorta dosyası açılışı yapmamız gerekecektir.  Bunun için, e devlet sistemine eğer mümkünse, şirketin yetkililerinden birinin hesabından, eğer bu mümkün değil ise, şirkette muhasebe vekaleti olan bir kişinin hesabından giriş yapmalıyız.

 

E devlet hesabını açtıktan sonra, İşyeri Bildirgesi (4-a lı Sigortalı Çalıştırılanlar Yönünden) şeklinde arama yapıp gelen sayfaya giriş yapmalıyız. Bu sayfada ihtiyacımız olacak bilgiler genel olarak şu şekildedir:  şirketin vergi numarası, şube mi yoksa merkez mi olduğu, işçinin çalıştırılmaya başlanacağı tarih, elektronik bildirge yetkilisinin kimlik bilgileri, şirketin MERSIS numarası . Tüm bu bilgileri yazdıktan sonra, son sayfada gereken belgeleri sisteme yüklememiz gerekecektir. Burada, şirket yetkilisinin imza sirküleri, vergi levhası, ticaret sicil gazetesi, vekaletname gibi gerekli evrakları yükledikten sonra kaydetme işlemini tamamlayabiliriz.

 

Tüm bu işlemlerin sonucunda, E-Bildirge Başvuru Yetkili Onay sayfasından, onay işlemi yapmalıyız ve E-SGK ŞİFRE sayfasına gönderilen şifre bilgileri ile personel girişini yapmamız artık mümkün olacaktır.

 

Hepimizin iş hayatına ilk gün ve gördüğümüz bir resmi ilk işe giriş bildirgesi vardır, işte o gün sahip olduğumuz umut ve heyecana her zaman sahip olmanızı dileyerek yazımı sonlandırıyorum.